Aktualności

Zielona konferencja KGHM

2016-06-15

Problemy związane z ochroną środowiska, recykling metali oraz europejska polityka surowcowa - to tylko niektóre z tematów, jakie będą poruszone podczas trzydniowej międzynarodowej konferencji współorganizowanej przez KGHM, Instytut Metali Nieżelaznych, KGHM Cuprum Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych.

Naukowe spotkania rozpoczną się dziś rano od zwiedzania składowiska odpadów flotacyjnych należących do miedziowego potentata. Mowa o składowisku "Żelazny Most" w Rudnej. Następne spotkania zaplanowano już we wrocławskim Hotelu Scandic.

KGHM to lider innowacyjności w Polsce i na świecie. Status międzynarodowej korporacji obliguje miedziową spółkę do coraz szerszych badań nad rozwojem, a jednym z priorytetów są projekty ekologiczne. Firma od lat skutecznie ogranicza emisję szkodliwych substancji oraz zwiększa ilość przetwarzanych odpadów i sięga po nowoczesne, "zielone" rozwiązania.

Wpływ działalności KGHM na środowisko nigdy nie przekracza norm przyjętych w danym kraju. Strategii skutecznego zmniejszania wpływu na sąsiedztwo nie można jednak realizować bez znacznych wydatków na ekoinnowacje. Co roku KGHM przeznacza na inwestycje ekologiczne w Polsce około 180 milionów złotych. Dzięki temu udało się na przykład zmniejszyć ilość ołowiu emitowanego do powietrza.

 

KGHM pracuje także nad sukcesywnym zmniejszaniem zużycia prądu. Firma kupuje tzw. zieloną energię oraz realizuje projekty, które umożliwiają pozyskiwanie elektryczności ze źródeł ekologicznych, a wokół swoich hut w Polsce prowadził plantacje wierzby energetycznej. Prowadzi też prace badawcze związane z budową elektrowni wiatrowych w pobliżu hut.

Firma stale poszukuje technologii, które pomogą z jednej strony obniżyć koszty produkcji, a z drugiej pozwolą na większy odzysk miedzi i metali towarzyszących. Mając tego świadomość, KGHM podejmuje wiele inicjatyw, które neutralizują oddziaływanie na otoczenie.

Jedną z takich inicjatyw jest dzisiejsza konferencja, podczas której, wspólnie z naukowcami, przedstawiciele KGHM będą dyskutować m.in. o problemach ochrony środowiska przy odzyskiwaniu niektórych metali. Celem spotkań jest wskazanie kierunków rozwoju w zakresie odzysku i zastosowania metali towarzyszących. W ramach konferencji odbędzie się także III seminarium poświęcone produkcji i zastosowaniu renu i jego związków.

 

Źródło: Polska - Gazeta Wrocławska

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium
25
Wrzesień
2024

XXIV Seminarium Szkoleniowe SECO/WARWICK

...


Nasi Członkowie: