Aktualności

Z Dolnego Śląska do Chile i dalej

2015-11-04

Dzisiaj KGHM uważany jest za wizytówkę Polski w krajach, w których prowadzi działalność. Chodzi nie tylko o renomę spółki jako producenta metali, lecz także o opinię jaką wyrobili sobie jej pracownicy. Polscy inżynierowie są uważani za świetnych fachowców i stanowią w KGHM wartość nie do przecenienia. Są oni najlepszymi ambasadorami Polski za granicą, którzy przełamują funkcjonujące jeszcze, w głowach niektórych, stereotypy.

Dawne państwowe przedsiębiorstwo górnicze jest dziś światowym liderem w wydobyciu i przetwórstwie cennych metali - zauważa "Puls Biznesu".

W 1961 r. przedsiębiorstwo państwowe Zakłady Górnicze "Lubin w budowie" przekształcono w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie. Skrót tej nazwy jest dziś znacznie bardziej rozpoznawalny. KGHM to jedna z najbardziej znanych na świecie polskich spółek - globalny lider na rynku miedzi, kontrolujący zasoby tego metalu szacowane na 44,4 mln ton.

- Jednym z głównych produktów KGHM jest miedź metaliczna. Jesteśmy pierwszym na świecie producentem srebra. Wytwarzamy również złoto, a także molibden, ren, ołów, kwas siarkowy, siarczan miedzi, siarczan niklawy i selen. Mamy zakłady produkcyjne na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej - mówi Maciej Koński, dyrektor naczelny Centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej KGHM.

Początki KGHM na arenie międzynarodowej nie były łatwe. Trudności pojawiły się już na etapie negocjacji z kanadyjskimi spółkami. - Kanadyjscy partnerzy kojarzyli Polskę przede wszystkim z nieistniejącym już blokiem wschodnim. Takie skojarzenia początkowo utrudniały budowanie zaufania - wspomina Maciej Koński.

W 2012 r. KGHM przejął w 100 proc. kanadyjską spółkę górniczą Quadra FNX. Kolejnym krokiem były inwestycje w Chile, w których KGHM współpracuje z japońskim partnerem - Sumitomo.

- KGHM to dzisiaj tygiel kulturowy. W różnych obszarach muszą ze sobą współpracować ludzie z Polski, Chile, Kanady, USA i Japonii. Ta wielokulturowość była wyzwaniem, wymagała od nas otwartości, wyrozumiałości i cierpliwości. Dzisiaj to nasz atut. Kładziemy nacisk na integrację naszych pracowników. Co roku organizujemy Targi Wiedzy, na których każdy może przedstawić pomysły na usprawnienie swojego obszaru działalności w firmie. Nagradzamy najlepsze. Poza tym zachęcamy do współpracy interdyscyplinarnej. Powoli wprowadzamy tzw. zarządzanie sieciowe, dzięki któremu wykrywamy powiązania między pozornie odległymi projektami - mówi Maciej Koński.

Jak podkreśla dyrektor Koński, zagraniczna aktywność KGHM to m.in. szansa dla polskich przedsiębiorców na międzynarodową kooperację. Na przykład firma KGHM Cuprum zapewnia kompleksową obsługę badawczo-projektową w obszarze górnictwa. Natomiast PeBeKa, przedsiębiorstwo realizujące między innymi podziemne i powierzchniowe prace inżynieryjne na rzecz górnictwa, dysponuje unikalną na skalę światową technologią głębienia szybów z zastosowaniem mrożenia górotworu. Obie firmy są zaangażowane w budowę jednej z kopalni KGHM, Victorii zlokalizowanej w Kanadzie. Inne polskie przedsiębiorstwa także kooperują przy naszych zagranicznych inwestycjach.

 

Źródło: Puls Biznesu

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium
25
Wrzesień
2024

XXIV Seminarium Szkoleniowe SECO/WARWICK

...


Nasi Członkowie: