Aktualności

Sejm rozpoczął debatę nad nowelizacją ustawy o VAT

2013-07-12

Wczoraj, tj. 11 lipca 2013 r., odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa. Zasadniczym celem nowelizacji jest walka z oszustwami podatkowymi, które polegają na uchylaniu się od zapłaty podatku VAT lub jego wyłudzaniu, a tym samym powodują straty w budżecie państwa. Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski.

Klub Platforma Obywatelska poparł projekt ustawy. Beata Małecka - Libera z PO podkreśliła, że niezbędne jest wsparcie hutników w pomocy z problemem wyłudzeń.

Ruch Palikota złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Klub zapowiedział, że jeżeli nowelizacja zostanie przyjęta, będzie wnioskował o skierowanie zapisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało zgłoszenie poprawek podczas prac w podkomisji. Zdaniem Klubu proponowana solidarna odpowiedzialność jest sporna i niewystarczająco umotywowana przez legislatora. Natomiast załącznik nr 11, zdaniem posłów, jest rozszerzany bez uzasadnienia, ponieważ brakuje danych liczbowych obrazujących, ile państwo zyskało w ciągu 2 lat obwiązywania mechanizmu odwróconego obciążenia.

Genowefa Tokarska z PSL nie zgłosiła zastrzeżeń oraz rekomendowała projekt ustawy.
 
Klub SLD zaproponował włączyć załącznik 13 do załącznika 11 ustawy o VAT, a tym samym wykreślić solidarną odpowiedzialność.

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium
25
Wrzesień
2024

XXIV Seminarium Szkoleniowe SECO/WARWICK

...


Nasi Członkowie: