Aktualności

Relacja z Międzynarodowego Spotkania Młodych Recyklerów w Wilhelmshaven

2013-09-20

W dobie współczesnych smart-technologii, które ułatwiają ludziom komunikowanie na odległość, nadal nie słabnie popularność spotkań branżowych jako skutecznego sposobu na wymianę doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów handlowych. Mogą to potwierdzić uczestnicy Międzynarodowego Seminarium Młodych Recyklerów, które odbyło się w dniach 9 - 10 września 2013 r. w Wilhelmshaven, w Niemczech.

Międzynarodowe Seminarium Młodych Recyklerów jest imprezą cykliczną, dedykowaną handlowcom złomów metali, którzy mają nie więcej niż 35 lat. Organizują  ją naprzemiennie: Niemiecka Federacja Handlowców Metali (VDM) -  która była gospodarzem tegorocznego spotkania; Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR), Szwajcarska Federacja Recyklingu Metali (VSMR) oraz Holenderska Federacja Metali (MRF).

Kazimierz Poznański, prezes zarządu IGMNiR, przyznaje, że Seminaria Młodych Recyklerów są cenioną inicjatywą wśród juniorów. – Najważniejszym elementem w rozpoczęciu współpracy biznesowej jest rozmowa. Ani wielofunkcyjny telefon komórkowy, ani najnowszej technologii laptop nie zastąpi kontaktu twarzą w twarz z drugim człowiekiem – mówi. – Jednym z nadrzędnych celów statutowych samorządów gospodarczych jest stwarzanie swoim członkom warunków do zdobywania wiedzy od międzynarodowych ekspertów czy wymiany doświadczeń z recyklerami z innych krajów, które realizujemy między innymi dzięki corocznym Seminariom. Niewątpliwie nawiązywanie zaś nowych kontaktów przekłada się w bliższej lub dalszej przyszłości na międzynarodową współpracę handlową – dodaje.

W spotkaniu udział wzięło 75 recyklerów, a Polskę reprezentowało 10 delegatów ze spółek członkowskich i firm partnerskich: Edelmet Sp. z o.o., KGHM Metraco S.A., KGHM Ecoren S.A., MetalCo Sp. z o.o., BOLMET S.A., Delta Sp.J. Jankowski Pluciński Zawada, oraz IGMNiR.

Pierwszego dnia odbyły się wykłady na temat znaczenia surowców metali rzadkich dla europejskiego przemysłu oraz roli, jaką odgrywa dobra obsługa logistyczna i transportowa w funkcjonowaniu zakładu recyklingu. Po nich zorganizowano wyjazd studyjny do portu, gdzie w 2012 roku uruchomiono Terminal Kontenerowy EUROGATE Wilhelmshaven w ramach multimodalnej sieci.

Głównym punktem programu następnego dnia była wizyta studyjna w firmie INTERSEROH Jade – Stahl GmbH w Wilhelmshaven. Działalność zakładu koncentruje się na recyklingu stali oraz metali nieżelaznych. Należy do globalnego przedsiębiorstwa INTERSEROH.

Partnerem tegorocznego Seminarium Młodych Recyklerów była Fundacja Hansa – Joachima Kapsa z Niemiec, która działa na rzecz podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych recyklerów oraz  promowania i wspierania młodych talentów w branży metali żelaznych i nieżelaznych. - W Fundacji razem z moimi współpracownikami zachęcamy recyklerów do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i poznawania nowych ludzi. Jest to bardzo ważne w życiu zawodowym – uważa Eckhard Boehlke, prezes Fundacji.  – Co prawda, dzięki Internetowi mamy szybki dostęp do informacji, ale jak mówi stare chińskie przysłowie: „Być raz w danym miejscu, widzieć i rozmawiać ze sobą jest warte o wiele więcej niż zobaczenie tego samego miejsca sto razy na ekranie” - dodaje.

Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu ma w planach zorganizować spotkanie dla młodych recyklerów w przyszłym roku. – Na początku września 2014 roku chcielibyśmy zaprosić juniorów z naszej branży do Wrocławia – zapowiada prezes Kazimierz Poznański.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium

Nasi Członkowie: