Rok po ogłoszeniu Deklaracji Antwerpskiej, 400 liderów biznesu ponownie spotkało się w Antwerpii, aby omówić właśnie opublikowany Czysty Ład Przemysłowy z Przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Przed nadchodzącym marcowym spotkaniem Rady Europejskiej, liderzy przemysłu apelują do głów państw UE o natychmiastowe podjęcie działań bez dalszych opóźnień.
Ilham Kadri, Prezes ICCA i Cefic oraz CEO Syensqo, podkreśliła pilną potrzebę działań: „Dziewięć z dziesięciu postulatów Deklaracji Antwerpskiej zostało uwzględnionych, ale teraz musimy przejść od ambicji do działania. Europa nie może sobie pozwolić na dalsze opóźnienia, ponieważ grozi to utratą miejsc pracy i osłabieniem jej pozycji na rynku globalnym”.
Przemysł europejski stoi przed poważnymi wyzwaniami: spadającym popytem, zatrzymanymi inwestycjami i wysokimi cenami energii, które są 4-5 razy wyższe niż u globalnych konkurentów. W latach 2023-2024 produkcja przemysłowa spadła o 2,6%, a sektor chemiczny ogłosił zamknięcie ponad 11 milionów ton zdolności produkcyjnej, co wpłynęło na 21 głównych zakładów.
Cefic apeluje do Komisji Europejskiej o priorytetowe potraktowanie trzech kluczowych działań, które mogą przynieść realne efekty już w tym roku. Marco Mensink, Dyrektor Generalny Cefic, stwierdził: „Potrzebujemy konkretów, nie strategii czy planów. Poruszcie niebo i ziemię, łamcie tabu. Potrzebujemy natychmiastowych zmian”.
Deklaracja Antwerpska nadal pozostaje pilnym wezwaniem do odbudowy europejskiego przemysłu. Przemysł europejski jest gotowy do współpracy i wsparcia decydentów w budowaniu konkurencyjnej, odpornej i zrównoważone Europejskiej gospodarki w dynamicznie zmieniającym się świecie.