Aktualności

Przedstawiciele Izby o odwróconym podatku VAT w artykule w Pulsie Biznesu

2015-11-27

Projekt ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez PiS, likwiduje  wprowadzony w branży handlu złomem i półwyrobami z metali nieżelaznych tzw. odwrócony VAT.

Marek Suchowolec członek rady Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR), twierdzi, że nie należy likwidować mechanizmu, który okazał się skuteczny w walce z podatkową patologią.

Z kolei Grzegorz Stulgis zauważa, że na kwestię odwróconego VAT warto spojrzeć nie tylko przez pryzmat dochodów budżetowych z tytułu tego podatku. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy wyeliminowali z rynku nielegalną konkurencję, co pozwoliło zwiększyć produkcję, uniknąć zwalniania pracowników i w konsekwencji odprowadzić do budżetu wiele różnych podatków, których nie wpłacono by, gdyby uczciwi przedsiębiorcy musieli walczyć z nielegalną konkurencją.

Przedsiębiorcy wypowiadają się niezbyt przychylnie o tzw. solidarnej odpowiedzialności, która okazała się nie tak skuteczna jak zakładano. Będzie jej można uniknąć, wdrażając tzw. dobrowolny split payment, czyli przelewając podatek na specjalny rachunek sprzedawcy, nadzorowany przez fiskusa.

Grzegorz Stulgis jest przekonany, że split payment może być alternatywą dla odwróconego VAT i faktycznie pomóc w walce z oszustami podatkowymi. Zanim jednak zostanie wprowadzony, trzeba precyzyjnie przeanalizować szczegółowe przepisy i oszacować konsekwencje. Split payment może bowiem pomóc zwalczyć wyłudzanie VAT, ale jednocześnie negatywnie wpłynąć na płynność przedsiębiorstw.

Prezes Kazimierz Poznański odniósł się z kolei do koncepcji centralnego rejestru faktur, który przez wielu uważany jest za najlepsze narzędzie do walki z oszustami podatkowymi.  „System umożliwiłby organom podatkowym skuteczną walkę z oszustami w czasie rzeczywistym. O wprowadzenie go apelujemy już od 2013 r.”.

Marek Suchowolec dodaje jednak, że sam system nie rozwiąże jednak wszystkich problemów podatkowych. Elektroniczna kontrola przepływów jest dobrze rozwinięta m.in. w Finlandii, a mimo to kraj ten nie jest w stanie całkowicie wyeliminować z rynku przestępców podatkowych i przypomina, że Finlandia w styczniu tego roku wprowadziła odwrócony VAT na złom.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu.

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium
25
Wrzesień
2024

XXIV Seminarium Szkoleniowe SECO/WARWICK

...


Nasi Członkowie: