Aktualności

O recyklingu metali nieżelaznych w Krakowie

2016-03-04

Konferencja organizowana jest przez Instytut Metali Nieżelaznych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.

 

"Recykling jeden z najmłodszych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki", "Zdajemy sobie sprawę jak narastającą rolę odgrywa recykling, a w szczególności recykling metali nieżelaznych"; "Gospodarka o obiegu zamkniętym jest szansą dla recyklingu" - wypowiadali się prelegenci podczas otwarcia międzynarodowej konferencji nt. recyklingu metali nieżelaznych. Trzydniowe spotkanie poświęcona tej tematyce rozpoczęło się w godzinach popołudniowych 2 marca w Krakowie.

 

Konferencja organizowana jest przez Instytut Metali Nieżelaznych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Blisko 35 referatów świadczy o tym, jak wiele się dzieje w tym sektorze gospodarki.

- Zdajemy sobie sprawę, jak narastającą rolę odgrywa recykling, a w szczególności recykling metali nieżelaznych - tymi słowami rozpoczął konferencję Zbigniew Śmieszek, dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i techników Metali Nieżelaznych. Wspomniał, że instalacje recyklingu muszą reprezentować wysoki poziom z uwzględnieniem ekonomii prowadzonych procesów recyklingu.

Różnorodność procesów wymaga nowych badań w zakresie technologii oraz urządzeń. Podobnie uważa dyrektor Henryk Karaś z KGHM Polska Miedź, który zauważa ogromny potencjał dla przedsiębiorców w przetwarzaniu złomu. - Bazą jest przetwórstwo złomów, szczególnie w koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśniał H. Karaś. W tym kierunku zmierza już ZGH "Bolesław", bowiem prowadzone są tam efektywne działania w zakresie odzysku i recyklingu cynku. Szeroko o aspektach zarówno technologicznych jak i inwestycjach dotyczących wtórnego przerobu odpadów poflotacyjnych zawierających cynk opowiadał prezes tego zakładu Bogusław Ochab.

By gospodarka związana z recyklingiem mogła dalej w tym tempie się rozwijać, wymagane są inwestycje oraz innowacyjne technologie. Wspomóc je mogą dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Sektorowego Innowacyjny Recykling. Powstał on z inicjatywy Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) i stowarzyszeń branżowych - Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych, Polskiego Związku Producentów Kruszyw, Związku Pracodawców "Polskie Szkło", Centrum Kooperacji Recyklingu - not for profit system Sp. z o. o., Instytutu Metali Nieżelaznych, Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Instytutu Technologii Drewna - tworzących Konsorcjum.

- Recykling to jeden z najmłodszych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki - mówi Kazimierz Poznański, prezes IGMNiR. Wyjaśnia, że celem programu jest rozwój innowacyjnych technologii recyklingu w wybranych branżach gospodarki (metale nieżelazne, materiały budowlane, ceramika, kruszywa, wyroby drewniane). Będzie on realizowany w ramach I Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

 

Źródło: portalkomunalny.pl

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium
25
Wrzesień
2024

XXIV Seminarium Szkoleniowe SECO/WARWICK

...


Nasi Członkowie: