Aktualności

IGMNiR z wizytą w Centrum Testów sortowania odpadów

2013-04-30

W jaki sposób można sortować odpady i odzyskiwać z nich cenne metale, jak aluminium, miedź, cynk, ołów - to dla osób związanych z przemysłem metali nieżelaznych i branżą recyklerską wiedza powszechna. Natomiast w dobie szybkiego postępu technologicznego, nie zawsze są oni w stanie nadążyć za innowacyjnymi urządzeniami, które pojawiają się na rynku. Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu we współpracy z firmą TOMRA Sorting, czołowym producentem urządzeń technologicznych do sortowania odpadów marki TITECH, wspomaganymi czujnikami, zorganizowali w dniach 23 i 24 kwietnia br. wyjazd studyjny do Niemiec. Grupa ponad dwudziestu osób, reprezentujących firmy członkowskie IGMNiR, odwiedziła Centrum Testów automatycznego sortowania odpadów firmy TOMRA Sorting w Koblencji, oraz zakład MAR - Max Aicher Recycling w Norymberdze.

- Zwłaszcza dla firm recyklerskich ważnym jest, aby stale ulepszać możliwości produkcyjne swojego zakładu, inwestując w nowoczesne urządzenia, w celu efektywnego odzysku metali z odpadów. Dlatego wspólnie z firmą TOMRA Sorting bez wahania zdecydowaliśmy się zorganizować dla Członków Izby wyjazd studyjny do Niemiec – przyznaje Kazimierz Poznański, Prezes Zarządu IGMNiR.

W Centrum Testów firmy TOMRA Sorting, największym na świecie tego typu obiekcie, wysoko wykwalifikowani specjaliści już od ponad trzech lat wykonują testy specjalistycznych aplikacji do recyklingu. – Jesteśmy zaangażowani w poszukiwanie rozwiązań zapobiegających deponowaniu cennych odpadów na składowiskach oraz pozwalających odzyskiwać z odpadów to co ma wartość rynkową, a wszystko to w możliwie najbardziej efektywny sposób – mówi Mariusz Rajca, Prezes Zarządu TOMRA Sorting Sp. z o.o. Dzięki zastosowaniu technologii TITECH można optymalizować procesy produkcyjne, ekonomikę prowadzonej działalności, a przede wszystkim chronić środowisko naturalne i ograniczone zasoby.

W czasie całodniowego pobytu w Centrum w Muelheim Kaerlich, koło Koblencji, odbyło się kilka testów sortowania m.in. materiału ZSEiE oraz tworzyw sztucznych z ZSEiE; materiałów postrzępiarkowych, w tym materiału pochodzącego ze strzępienia samochodów;  aluminium, czy granulatów miedzi. – Dzięki zastosowaniu czujników elektromagnetycznych, bliskiej podczerwieni, czujnika kamery kolorowej, promieni rentgenowskich oraz technologii fluorescencji rentgenowskiej nasze urządzenia są zdolne odzyskać wiele rodzajów cennych materiałów ze strumienia odpadów – przyznaje Michał Bula z firmy TOMRA Sorting.

Cel i miejsce wizyty studyjnej zainteresował nie tylko recyklerów, ale także jednostki naukowo - badawcze, jak Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, czy spółki o profilu projektowo – inżynieryjnym, zrzeszone w Izbie. – Nasza firma – BIPROMET S.A. – bierze udział w przetargu na generalnego realizatora inwestycji KGHM Polska Miedź S.A., jaką będzie budowa huty złomowej – wyjaśnia Grzegorz Czoch, Dyrektor ds. Rozwoju. Wcześniej Spółka była autorem studium wykonalności projektu (przy udziale IGMNiR), które pozytywnie zweryfikowało możliwość budowy huty. BIPROMET S.A. opracowała także koncepcję programowo – przestrzenną. – Co prawda już wcześniej zapoznałem się z ofertą technologii TITECH, ale ten wyjazd pozwolił sprawdzić rzeczywistą pracę tych urządzeń – dodaje.

W drugim dniu wyjazdu Członkowie IGMNiR odwiedzili zakład Max Aicher Recycling w Norymberdze, który przetwarza materiały pochodzące ze strzępienia, wykorzystując właśnie technologie TITECH.

– Dzięki takim przedsięwzięciom, jak wizyty studyjne,  pokazy, warsztaty, osoby działające w przemyśle metali nieżelaznych, prowadzące zakłady recyklingu, czy świadczące usługi dla tych branż, na własne oczy mogą się przekonać o funkcjonalności maszyn, które w przyszłości będą chcieli zakupić do firmy lub wykorzystać w badaniach. A fakt, że nasza wizyta odbyła się w jednym z profesjonalnych i nowoczesnych Centrów Testów automatycznego sortowania odpadów, stał się dużym atutem tego wyjazdu – podsumowuje Kazimierz Poznański.

 

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium

Nasi Członkowie: