Aktualności

Dostawca technologii recyklingowych TOMRA obchodzi 45-lecie swojego istnienia

2017-04-06

Od momentu uruchomienia działalności - 1 kwietnia 1972 r., firma TOMRA rozwinęła się od pioniera zautomatyzowanych technologii recyklingu do firmy o wielomilionowych (w euro) obrotach, oferującej obecnie szeroką gamę rozwiązań opartych na różnego rodzaju sensorach.

Zaczynając w małej szopie w Asker w Norwegii, bracia Petter i Tore Planke wymyślili  rozwiązanie problemu: lokalny sklep spożywczy chciał, aby zautomatyzowana maszyna mogła szybko i łatwo przyjmować zużyte, puste butelki do recyklingu, - i tak urodziła się TOMRA. Pod koniec 1972 roku firma zainstalowała w Norwegii 29 maszyn, a ich sukcesem szybko zaczęła interesować się zagranica.

W ciągu pierwszych 30 lat swojej historii firma TOMRA koncentrowała się na rozwijaniu działalności handlowej na rynkach z systemami kaucyjnymi do opakowań napojów. W 2000 roku firma zaczęła opracowywać i rozwijać bardziej wszechstronną platformę biznesową. Dzięki wielu "strategicznym" przejęciom w ostatnich dwóch dekadach firma TOMRA stała się głównym dostawcą technologii sortowania optycznego dla szerokiego zakresu materiałów.

W 2016 r. TOMRA odnotowała rekordowe przychody w wysokości 710 mln euro. Rozwiązania oparte na czujnikach firmy TOMRA stosowane są obecnie w systemach handlowych, recyklingu, górnictwie i sortowaniu żywności. Aplikacje dla recyklingu obejmują wiele strumieni odpadów i metali, w których sortery optyczne wspierają operatorów instalacji w procesach odzysku i sortowania cennych zasobów wtórnych.

"Nasz wzrost wynika częściowo ze wzrastającego zrozumienia, że świat musi lepiej wykorzystywać swoje zasoby naturalne w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju" - komentuje Stefan Ranstrand, dyrektor TOMRA. "Jesteśmy dumni z sukcesu osiągniętego przez naszą firmę i oczekujemy dalszego rozwoju w nadchodzących latach, kontynuując opracowywanie najnowocześniejszych rozwiązań pomagających naszym klientom osiągać cele biznesowe i przyczynić się do lepszej i bardziej zrównoważonej przyszłości.”

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium
25
Wrzesień
2024

XXIV Seminarium Szkoleniowe SECO/WARWICK

...


Nasi Członkowie: