Aktualności

40-lecie Oddziału IMN w Legnicy

2014-05-30

438 zrealizowanych prac badawczych, 55 patentów za rozwiązania technologiczne i techniczne, 15 złotych medali na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowych Technik w Brukseli - to zaledwie niewielka część prestiżowych nagród za osiągnięcia badawcze Oddziału Instytutu Metali Nieżelaznych w Legnicy.

W maju ośrodek badawczo-rozwojowy w Legnicy, będący oddziałem Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach, obchodził jubileusz 40-lecia swojej działalności. Z wykonanych w ciągu tego okresu prac badawczych, wiele rozwiązań zostało wdrożonych do produkcji przemysłowej lub wykorzystanych w toku projektowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w przemyśle.

Osiągnięcia naukowe i innowacyjno-wdrożeniowe Oddziału IMN w Legnicy związane są przede wszystkim z metalurgią metali nieżelaznych, a w szczególności z hutnictwem miedzi i odzyskiem metali towarzyszących oraz zagospodarowaniem odpadów przemysłowych. Taki był też cel utworzenia Oddziału, podyktowany koniecznością doskonalenia istniejących i poszukiwania nowych rozwiązań w technologii otrzymywania miedzi, w celu zwiększenia produkcji hut miedzi w Głogowie i Legnicy. Zastosowanie wyników prac nad analizą strat miedzi w poszczególnych fazach przerobu koncentratów do miedzi katodowej pozwoliło na podwyższenie uzysków tego surowca w obu hutach i otrzymanie dodatkowo ok. 1000 ton miedzi rocznie.

Oddział IMN w Legnicy prowadził także prace nad odzyskiem innych metali nieżelaznych, m.in. ołowiu, cynku, cyny, niklu, molibdenu, kobaltu, renu. Opracował również technologię odzysku złota, srebra oraz platyny.

W związku z wybudowaniem przez spółkę z sektora prywatnego instalacji do przeróbki złomu akumulatorowego, na podstawie wydanego przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu pozwolenia zintegrowanego, wdrożona została do praktyki opracowana w Oddziale bezodpadowa technologia przerobu zużytych akumulatorów.

Istotne w najbliższych latach działalności Oddziału IMN w Legnicy będą rozpoczęte w 2011 r. prace badawcze związane z odzyskiem wolframu.

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium
25
Wrzesień
2024

XXIV Seminarium Szkoleniowe SECO/WARWICK

...


Nasi Członkowie: