Aktualności

Sejm rozpoczął debatę nad nowelizacją ustawy o VAT

2013-07-12

Wczoraj, tj. 11 lipca 2013 r., odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa. Zasadniczym celem nowelizacji jest walka z oszustwami podatkowymi, które polegają na uchylaniu się od zapłaty podatku VAT lub jego wyłudzaniu, a tym samym powodują straty w budżecie państwa. Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski.

Klub Platforma Obywatelska poparł projekt ustawy. Beata Małecka - Libera z PO podkreśliła, że niezbędne jest wsparcie hutników w pomocy z problemem wyłudzeń.

Ruch Palikota złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Klub zapowiedział, że jeżeli nowelizacja zostanie przyjęta, będzie wnioskował o skierowanie zapisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało zgłoszenie poprawek podczas prac w podkomisji. Zdaniem Klubu proponowana solidarna odpowiedzialność jest sporna i niewystarczająco umotywowana przez legislatora. Natomiast załącznik nr 11, zdaniem posłów, jest rozszerzany bez uzasadnienia, ponieważ brakuje danych liczbowych obrazujących, ile państwo zyskało w ciągu 2 lat obwiązywania mechanizmu odwróconego obciążenia.

Genowefa Tokarska z PSL nie zgłosiła zastrzeżeń oraz rekomendowała projekt ustawy.
 
Klub SLD zaproponował włączyć załącznik 13 do załącznika 11 ustawy o VAT, a tym samym wykreślić solidarną odpowiedzialność.

Więcej
Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium
26
Wrzesień
2018

Europejski Kongres Technologiczny 2018

...

06
Październik
2018

BIR Światowa Konwencja Recyklingu

...

09
Październik
2018

12.Międzynarodowe Targi i Kongres ALUMINIUM 2018

...


Nasi Członkowie: