Aktualności

IGMNiR z wizytą w Centrum Testów sortowania odpadów

2013-04-30

W jaki sposób można sortować odpady i odzyskiwać z nich cenne metale, jak aluminium, miedź, cynk, ołów - to dla osób związanych z przemysłem metali nieżelaznych i branżą recyklerską wiedza powszechna. Natomiast w dobie szybkiego postępu technologicznego, nie zawsze są oni w stanie nadążyć za innowacyjnymi urządzeniami, które pojawiają się na rynku. Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu we współpracy z firmą TOMRA Sorting, czołowym producentem urządzeń technologicznych do sortowania odpadów marki TITECH, wspomaganymi czujnikami, zorganizowali w dniach 23 i 24 kwietnia br. wyjazd studyjny do Niemiec. Grupa ponad dwudziestu osób, reprezentujących firmy członkowskie IGMNiR, odwiedziła Centrum Testów automatycznego sortowania odpadów firmy TOMRA Sorting w Koblencji, oraz zakład MAR - Max Aicher Recycling w Norymberdze.

- Zwłaszcza dla firm recyklerskich ważnym jest, aby stale ulepszać możliwości produkcyjne swojego zakładu, inwestując w nowoczesne urządzenia, w celu efektywnego odzysku metali z odpadów. Dlatego wspólnie z firmą TOMRA Sorting bez wahania zdecydowaliśmy się zorganizować dla Członków Izby wyjazd studyjny do Niemiec – przyznaje Kazimierz Poznański, Prezes Zarządu IGMNiR.

W Centrum Testów firmy TOMRA Sorting, największym na świecie tego typu obiekcie, wysoko wykwalifikowani specjaliści już od ponad trzech lat wykonują testy specjalistycznych aplikacji do recyklingu. – Jesteśmy zaangażowani w poszukiwanie rozwiązań zapobiegających deponowaniu cennych odpadów na składowiskach oraz pozwalających odzyskiwać z odpadów to co ma wartość rynkową, a wszystko to w możliwie najbardziej efektywny sposób – mówi Mariusz Rajca, Prezes Zarządu TOMRA Sorting Sp. z o.o. Dzięki zastosowaniu technologii TITECH można optymalizować procesy produkcyjne, ekonomikę prowadzonej działalności, a przede wszystkim chronić środowisko naturalne i ograniczone zasoby.

W czasie całodniowego pobytu w Centrum w Muelheim Kaerlich, koło Koblencji, odbyło się kilka testów sortowania m.in. materiału ZSEiE oraz tworzyw sztucznych z ZSEiE; materiałów postrzępiarkowych, w tym materiału pochodzącego ze strzępienia samochodów;  aluminium, czy granulatów miedzi. – Dzięki zastosowaniu czujników elektromagnetycznych, bliskiej podczerwieni, czujnika kamery kolorowej, promieni rentgenowskich oraz technologii fluorescencji rentgenowskiej nasze urządzenia są zdolne odzyskać wiele rodzajów cennych materiałów ze strumienia odpadów – przyznaje Michał Bula z firmy TOMRA Sorting.

Cel i miejsce wizyty studyjnej zainteresował nie tylko recyklerów, ale także jednostki naukowo - badawcze, jak Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, czy spółki o profilu projektowo – inżynieryjnym, zrzeszone w Izbie. – Nasza firma – BIPROMET S.A. – bierze udział w przetargu na generalnego realizatora inwestycji KGHM Polska Miedź S.A., jaką będzie budowa huty złomowej – wyjaśnia Grzegorz Czoch, Dyrektor ds. Rozwoju. Wcześniej Spółka była autorem studium wykonalności projektu (przy udziale IGMNiR), które pozytywnie zweryfikowało możliwość budowy huty. BIPROMET S.A. opracowała także koncepcję programowo – przestrzenną. – Co prawda już wcześniej zapoznałem się z ofertą technologii TITECH, ale ten wyjazd pozwolił sprawdzić rzeczywistą pracę tych urządzeń – dodaje.

W drugim dniu wyjazdu Członkowie IGMNiR odwiedzili zakład Max Aicher Recycling w Norymberdze, który przetwarza materiały pochodzące ze strzępienia, wykorzystując właśnie technologie TITECH.

– Dzięki takim przedsięwzięciom, jak wizyty studyjne,  pokazy, warsztaty, osoby działające w przemyśle metali nieżelaznych, prowadzące zakłady recyklingu, czy świadczące usługi dla tych branż, na własne oczy mogą się przekonać o funkcjonalności maszyn, które w przyszłości będą chcieli zakupić do firmy lub wykorzystać w badaniach. A fakt, że nasza wizyta odbyła się w jednym z profesjonalnych i nowoczesnych Centrów Testów automatycznego sortowania odpadów, stał się dużym atutem tego wyjazdu – podsumowuje Kazimierz Poznański.

 

Więcej
Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium
02
Czerwiec
2020

HARBOUR's 13th Aluminium Summit

...

11
Czerwiec
2020

CARI Convention of Canadian Association Recycling Industries

...

19
Czerwiec
2020

IGMNiR-Recuperation EURO 2020 Polska-Hiszpania

...


Nasi Członkowie: