Aktualności

Gigantyczna kopalnia KGHM otwarta w Chile - Onet Giełda

2014-10-02

Z udziałem prezydent Chile polski potentat surowcowy KGHM uroczyście uruchomił kopalnię miedzi Sierra Gorda zbudowaną razem z japońskim inwestorem za 4 miliardy dolarów.

Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu tego roku. Wcześniej by przygotować kopalnię, usunięto 192 mln ton piachu i skał.

Podczas inaugurującego wystąpienia Herbert Wirth - prezes KGHM, przypomniał dzieło Ignacego Domeyki - polskiego geologa, mineraloga i działacza społecznego, którego imieniem nazwano kopalnię. "Domeyko badał i opisywał chilijskie bogactwa naturalne, które my dziś wydobywamy. Można śmiało powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Jako polska firma przybyliśmy bowiem do Chile śladami naszego wielkiego rodaka, dzięki czemu jego dziedzictwo nabiera nowego znaczenia" - mówił prezes Wirth.

Władze KGHM przekonują, że rośnie popyt na miedź i molibden na globalnych rynkach. "W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu. Miedź wykorzystywana jest dosłownie wszędzie - od naszych domów po telefony komórkowe i samochody. W przeciętnym samochodzie jest już około półtora kilometra miedzianych kabli" - wyliczał szef kopalni w Sierra Gorda Maciej Ściążko.

W kopalni Sierra Gorda przez następnych ponad 20 lat ma się produkować średnio 220 tysięcy ton miedzi rocznie i wydobywać 60 tysięcy uncji złota.

KGHM to największy producent miedzi w Europie i największy producent srebra na świecie. Firma zatrudnia 18 tysięcy osób i produkuje rocznie 560 tysięcy ton miedzi.

Źródło: www.gielda.onet.pl

Więcej
Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium

Nasi Członkowie: